Φαρμακευτικά φυτά

Οι μαθητές του τομέα Γεωπονίας στα πλαίσια των εργαστηριακών μαθημάτων τους περιηγήθηκαν στον προαύλιο χώρο του σχολείου με σκοπό την ανεύρεση φαρμακευτικών φυτών. Με την βοήθεια των καθηγητριών του σχολείου εντόπισαν Τσουκνίδα ( Urtica diioica), Πεντανευρο (Plantago major), Ραδίκι (Dandelion ) καθώς και άνθος ραδικιού γνωστό ως dent de lio “δόντι λιονταριού”. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις θεραπευτικές ιδιότητες των παραπάνω βοτάνων σε διάφορες παθήσεις όπως παθήσεις ήπατος, νεφρών και ουροδόχου κύστης. Στη συνέχεια έγινε συλλογή των βοτάνων και παρασκευή αφεψήματος. Μέρος του αφεψήματος χρησιμοποιήθηκε για την παρασκευή τσαγιού Κομπουτσας. Η μέρα ξεκίνησε με αρώματα και πολλές χρήσιμες πληροφορίες.