Επίσκεψη στα Βιολογικά Αγροκτήματα του κ Γεωργίου στην Μπαλντουμα Ιωαννίνων

Οι μαθητές του σχολείου μας την Τετάρτη 6/12/23 επισκέφθηκαν τα Βιολογικά Αγροκτήματα του κ Γεωργίου στην Μπαλντούμα Ιωαννίνων. Ο κ. Γεωργίου μαζί με τους συνεργάτες του υποδέχθηκαν τους μαθητές και στα πλαίσια ενός υπαίθριου workshop τους ενημέρωσαν για τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της Βιολογικής Καλλιέργειας κηπευτικών. Επιπλέον ενημερώθηκαν για τις τεχνικές της αμειψισποράς, της χλωρής λίπανσης, της βιολογικής αντιμετώπισης εχθρών. Οι μαθητές στην πορεία φύτεψαν φθινοπωρινά κηπευτικά στο θερμοκήπιο. Ύστερα οι μαθητές ενημερώθηκαν από τον κ. Γιάννη Δεκόλη (Πρόεδρο Μετακινούμενων κτηνοτρόφων) για την πορεία των βιολογικών προϊόντων ζωικής προέλευσης. Ξεναγηθήκαμε στο μικρό τυροκομείο που έχει φτιάξει η Περιφέρεια Ηπείρου στην περιοχή. Τους ευχαριστούμε πολύ για την φιλοξενία και ευχόμαστε να βρεθούμε ξανά σε μελλοντικές δράσεις.